Loading..

Product was successfully added to your shopping cart.

5

Product was successfully added to your comparison list.

0 Com

#Długość sukienki a wiek

Żyjemy w świecie sprzeczności – z jednej strony słyszymy, że można wszystko, z drugiej ograniczają nas wszelkiego rodzaju normy – społeczne, prawne, polityczne. Gdzieś pośrodku tego wszystkiego jest kobieta, wciąż walcząca o swoje prawa, równość i sprawiedliwość. Dzisiaj przyjrzymy się modzie z nieco innej strony niż zazwyczaj i zastanowimy się nad odpowiedzią na pytania: czy wiek powinien wpływać na to co nosimy, czy dorosła kobieta, powiedzmy po 40, może pozwolić sobie na odkrywanie nóg i noszenie krótkich sukienek? Czy w ogóle istnieje granica wiekowa, w której natrafiamy na znak z wielkim napisem „STOP! noszenie krótkich sukienek wzbronione”?

Kwestie kulturowe

Nasza kultura, w dużej mierze zdominowana przez poglądy chrześcijańskie, wymaga od kobiet skromności. I o ile gdy nastolatka założy krótką sukienkę, przymykamy na to oko, to jeśli kobieta dojrzała, nie daj boże matka, zrobi to samo, często może się spotkać z kąśliwymi uwagami i dziwnymi spojrzeniami. Wcale nie chcemy powiedzieć, że skromność jest to cechą złą, jednak nie uważamy też, że Panie w „pewnym wieku” nie mogą pozwolić sobie na założenie modnej, nieco krótszej sukienki. Na szczęście wszystko powoli się zmienia i na ulicach widzimy coraz więcej kobiet, które bez względu na wiek, nie dają się zaszufladkować i ubierają to, na co mają ochotę, a nie to, co wypada.

Wizerunek kobiety w mediach

Przyjrzyjmy się reklamom, spotom, klipom hitów wakacyjnych – wszędzie widzimy młode ciała kobiet, często wyidealizowane do absurdalnego poziomu. Wszystko to wpaja w nasze umysły, przeświadczenie że tylko młode dziewczyny mogą być atrakcyjne. Natomiast ciało dojrzałej kobiety również jest piękne, oczywiście w nieco inny sposób, ale wciąż jest piękne. Z tego też powodu zasługuje ona na fajne ubrania, podkreślające jej urodę, a nie „worki pokutne”, na które wciąż decyduje się tak wiele dojrzałych pań. Jeśli kobieta po 40 albo po 50 widzi, że jej dużym atutem są nogi, wcale nie powinna czuć się skrępowana przy noszeniu sukienki eksponującej tę część ciała.

Kwestie estetyczne

Młodość to po części synonim zdrowia i witalności. Być może dlatego młode kobiety nie wahają się zakładać krótkich sukienek – ich nogi są zdrowe,a skóra jędrna. Niestety, w pewnym wieku przychodzi zmierzyć się z żylakami, które często rodzą kompleksy. Rzeczą oczywistą jest wtedy, że kobiety po prostu rezygnują z krótkich sukienek. Czy powinny? Jeśli czują, że to będzie dla nich korzystne, że będą się lepiej czuć – to oczywiście tak.

Na granicy dobrego smaku

Istnieją sytuacje, w których kobieta, bez względu na wiek, powinna kategorycznie zrezygnować z krótkich sukienek. Przykładem są spotkania biznesowe, podczas których panuje ściśle określony, rygorystyczny dress code. Często sukienka do biura może sięgać maksymalnie nieco wyżej kolana. Bardziej odważne stroje często odbierane są jako brak profesjonalizmu, dlatego też w tym przypadku warto trzymać się narzuconych reguł. Innym przykładem są uroczystości rodzinne, takie jak komunia i różnego rodzaju święta, które powiązane są z wizytą w kościele. W tych przypadkach zbyt odważne stylizacje również nie będą dobrze widziane. A co z sytuacjami luźnymi, gdzie teoretycznie nic nas nie ogranicza? Trzeba znać umiar, bo w pewnym momencie sukienka krótka przechodzi w zbyt krótką, wyzywającą. Ta druga opcja sprawia, że zamiast wyglądać kobieco, wyglądamy wulgarnie, a tego raczej unikamy.

Drogie Panie, nie dajcie się zaszufladkować i łamcie stereotypy, w ten sposób pokażecie światu, że macie prawo, mimo wieku czuć się dobrze w swoim ciele. Wbrew opinii wielu osób, krótkie sukienki są odpowiednie dla wszystkich pań. Każda z nas, bez względu na rok urodzenia, ma prawo czuć się i ubierać się kobieco. 

Write Your Review