Loading..

Product was successfully added to your shopping cart.

5

Product was successfully added to your comparison list.

0 Com

#Jak dbać o białe koszule i bluzki?

Białe koszule i bluzki są nieodłącznym elementem w każdej szafie. Niektóre z nas ubierają je na co dzień i do pracy, inne wyciągają wyłącznie na odświętne okazje. Okazuje się, że wiele kobiet unika jasnych ubrań z obawy przed ich szybkim zabrudzeniem. Czas z tym skończyć! Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym białe bluzki zawsze będą wyglądać wspaniale.

Oddzielajmy białe koszule i bluzki od innych ubrań

Jest to jedna z najważniejszych zasad, którą należy stosować w trosce o wygląd białych ubrań. Niestety często ją zaniedbujemy i wraz z śnieżnymi ciuchami, wrzucamy do pralki te o jasnym odcieniu kremowym czy pastelowym. Pamiętajmy, że i takie – z pozoru niewinne barwy – mogą powodować szarzenie tkanin. Najlepiej prać zupełnie osobno białe ubrania, w środkach piorących, przeznaczonych tylko do białych tkanin. Jeśli nasze koszulki mają nadruki, podczas czyszczenia odwróćmy je na lewą stronę, aby zapobiec ich niszczeniu. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia na metce – są podpowiedzią, w jakiej temperaturze i z użyciem jakich środków możemy czyścić daną odzież. Często robimy to niechętnie, ale ten dobry nawyk zaprocentuje pięknie wyglądającymi ubraniami. Spójrzmy też na gatunek materiału, z którym mamy do czynienia. Niektóre z nich np. wełna, wiskoza czy jedwab są tkaninami niezwykle delikatnymi i należy prać je w niskiej temperaturze, najlepiej bez wirowania lub ręcznie.

Jak usunąć przebarwienia na białych bluzkach?

Często zdarza się, że na białych ubraniach pojawią nie przebarwienia, np. od jeansów albo przetarcia na ramieniu od paska torebki. Aby się ich pozbyć możemy użyć detergentu do białych ubrań, zawierającego składniki odświeżające biel. Od czasu do czasu możemy przywrócić ich dawny blask używając wybielacza, pamiętajmy jednak, że do niektórych tkanin (np. lnu) nie powinno się go stosować.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami z białych bluzek?

Plamy od potu lub dezodorantów są codzienną bolączką. Nie pozwólmy by zmuszały nas do wyrzucenia ulubionych koszul. Unikajmy gorącej wody lub ciepła suszarki, gdyż te mogą utrwalić istniejące plamy. Najlepiej wstępnie namoczyć ubranie w zimnej wodzie. Jeżeli materiał bluzki jest delikatny i nie możemy użyć detergentu, sięgnijmy po sprawdzone sposoby naszych babć. Na plamy i szarzenie tkanin pomogą sodaoczyszczona, sok z cytryny, ocet winny lub woda utleniona. Można nałożyć je, po zmieszaniu z wodą, bezpośrednio na plamę lub dodać odrobinę do pralki.

Wybielanie jasnych tkanin

Jeśli mamy wątpliwości czy możemy użyć wybielacza do danej bluzki, podpowie nam metka. Gdy zobaczymy na niej przekreślony trójkąt to znak, że nie możemy stosować wybielacza. Jeśli w trójkącie będą dwie skośne kreski, użyjmy wybielacza, ale tylko tlenowego, bez dodatku chloru. Warto wiedzieć, że proszki do białego pomagają utrzymać kolor, ale tylko naturalnych włókien. W drogeriach kupimy również specjalne chusteczki do prania wyłapujące kolor. Te przydadzą się szczególnie podczas prania białych ubrań, mających kolorowe wzory. Unikajmy też suszenia odzieży na pełnym słońcu, gdyż to mimo swych niewątpliwych atutów, może powodować odbarwienie tkanin.

Jak usunąć podkład/puder z kołnierzyka?

Makijażowe plamy na bluzkach nie wyglądają estetycznie, a ich usunięcie nie należy do ani lubianych, ani prostych czynności. Najłatwiej jest zapobiec powstawaniu brudnych plam poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków – trwałych, profesjonalnych podkładów i transparentnych pudrów. Aby ten nie osypywał się z twarzy, możemy użyć utrwalacza do makijażu. Jednak kiedy nasza bluzka pobrudzi się podkładem, przed wrzuceniem jej do pralki, zapierzmy plamę ręcznie – za pomocą mydła lub środków piorących do plam, które znajdziemy w drogeriach. W innym przypadku możemy tylko utrwalić plamę.

Nie obawiajmy się noszenia białych koszul i bluzek. Dodają kobiecości, elegancji i odejmują lat. Zapamiętajmy kilka wskazówek jak je pielęgnować, a będziemy zachwycać ulubionymi ubraniami przez wiele lat. 

Write Your Review